Koronatest
Ved mistanke om smitte og om testing
Hvis du oppfyller testkriteriene, skal du testes for korona (covid-19).
Test før reise står ikke på FHIs liste over medisinske kriterier for covid-19 test.
Hvis du har behov for skriftlig attest på avlagt prøve må du ta kontakt med privat tilbyder, da teststasjonen ikke er behjelpelig med dette.
- Hold deg hjemme ved symptomer
- Slik bestiller du time
- Sted for testing - praktisk info
- Følgende bør testes
- Koronasymptomer er som følger
- Når og hvor får jeg svar
- Avstand, karantene og isolering
Hold deg hjemme ved symptomer
Hvis du har lette symptomer og ønsker å vente med å teste deg, er det viktig at du holder deg hjemme. Dersom symptomene vedvarer eller forverrer seg, må du bestille time for testing.
Du må bestille time før du kommer. Vi har ikke drop-in testing.
Slik bestiller du time
Bestille time for koronatest elektronisk
Timebestilling i Ås kommune via ReMin (BankID)
Bestille time for koronatest på telefon 959 39 677.
Ordinære åpningstider: Mandag - fredag kl. 9.00 - 12.00 og kl.13.00 - 15.00
- Telefonnummer 959 39 677
Før du ringer, ha personnummer tilgjengelig for alle som skal bestille test. Vi opplever at det er mest kø på telefonen i tidsrommet 9-12.
Test og analyse er gratis. Pass på at du bare bestiller en time. Møt presis for å unngå mye ventetid.
Har du andre spørsmål om korona kan du ringe kommunens koronatelefon.
(NB - du kan ikke bestille time for testing eller vaksinering hos koronatelefonen)
![]() |
For større kart, trykk på bildet. |
Sted for testing - praktisk info
Teststasjonen ligger inne i skolegården ved Åsgård skole, adresse Skoleveien 7 (åpne plasseringen i Google Maps)
Det er skiltet på stedet. Testing foregår gjennom luke i veggen, så kle deg etter været.
Følgende bør testes
- Alle med akutt luftveisinfeksjon eller andre symptomer på covid-19.
- Alle som har vært utsatt for smitte med covid-19, enten som nærkontakt eller etter reise i land eller region med høy forekomst de siste 10 dagene.
- Andre grupper etter vurdering av lege.
- Alle som selv mistenker at de er smittet av covid-19, bør få anledning til å teste seg.
Ås kommune forholder seg til testkriteriene satt av Folkehelseinstituttet (FHI)
Koronasymptomer er som følger
- Feber
- Hoste
- Kortpustet
- Tungpustet
- Tap av lukt- og/ eller smak
- Sår hals
Når og hvor får jeg svar
Resultatet fra testen blir lagt ut på helsenorge.no fortløpende. Vanligvis tar det mellom 1-3 dager før resultatet er klart.
Dersom du har positiv test, blir du kontaktet umiddelbart per telefon med en SMS om at du skal ringe smittesporingsteamet i Ås kommune. Telefonnummer til smittesporingsteamet er 959 39 602 (bemannet fra kl. 8-22). NB - det er kun dersom du har testet positivt at du skal benytte dette nummeret.
Avstand, karantene og isolering
Hos FHI finner du informasjon om oppfølging av nærkontakter, hvem som bør i karantene eller isolering, og hvordan dette skal gjennomføres.
Er det mistanke om at du er smittet av UK-mutasjonen av viruset, vil også de du bor med bli satt i karantene mens du venter på prøvesvar. Dette fordi denne mutasjonen smitter lettere mellom mennesker.